21 Ağustos 2015 Cuma

Kuzguncuk-Çengelköy, İki Yeni;


MAİA CHOCOLATES

Çengelköy deyince aklıma Çınaraltı, buranın nefis manzarası, taptaze çaylar eşliğinde yapılan börek keyifleri, Boon'daki lezzetli kahvaltı ve denizi seyrederek yenen o balıklar gelir hep. E tabi daima hareketli sokaklarını, dükkanları da unutmamak lazım. Şimdi bir de çikolata deyince aklıma gelecek neden mi? Maia Chocolates'e gelen anlar!

Denize yakın kısımda değil, caddenin hemen karşısında iş bankasının hemen ardındaki sokakta. Kapıyı açıp içeri girdiğiniz an rengarenk boyanmış tahta merdivenler dikkat çekiyo, derken gözümüzü sola çeviriyoruz ve salıncak görünümlü koltuklarla karşılaşıyoruz. Duvardaki ayrıntılara dikkatimizi vermişken biraz ilerideki kış bahçesi ve hemen solda duran ser içindeki kendi yapımları çikolatalarla yerinizde mıhlanıveriyorsunuz.


Benim gibi çikolata aşığı olmayan birini bile cezbedebilir burası, nitekim aynen bu söylediğim gibi oluyor ve şık sunumu eşliğinde soğuk çikolata tatmaya karar veriyorum. Hindistan cevizinin içinde krema ve çilekle servis edilen bu içecek çok lezzetli. Kendi yapımları olan çikolataları, sıcak soğuk çikolata içecekleri, kahveler ve dekorasyonuyla Çengelköy'de kısa sürede parlayacak gibi görünen bu mekanı ziyaret etmenizi öneririm:)


MASUM MUTFAK 

Geçen hafta salı günü gitmek istediğim; ancak gidince o gün kapalı olduğunu gördüğüm masum mutfak'ı bu hafta ziyaret ediyorum. Sağlıklı yemekleri tercih edenler için oldukça güzel bi seçenek olacağa benziyor.
Kuzguncuk'ta İcadiye Caddesi'ne girince sol yanda. Ufacık bir kapıdan içeri girip sağ yanda karşılaştığımız duvara asılı kaşıkların içindeki çiçekleri ardımızda bırakarak, merdivenlerden tırmanıp üst kata çıkıyoruz. Şık bir ev gibi sanki içerisi. Yine duvara asılı kaşıklar, sarılı yeşilli koltuklar, çalan güzel müzikler ve pencereden esen Kuzguncuk rüzgarı eşliğinde vejetaryan, vegan yemekleri... Burası oldukça sevilesi bir mekan olmuş. Yine de yemeklerini denemek lazım diye düşünüyorum.
Gerçekten masum bir menü karşılıyor bizi. Kahvaltılar, ekmek üstü seçenekleri, falafel, mantı gibi özel yapılmış yemeklerin yanısıra günlük menüyü de sormanızı tavsiye ederim. Ben günlük menüde var olan zeytinyağlı çeşitlerinden yedim. Koskoca bir tabağın içinde dört çeşit zeytinyağlı yanında da süzme yoğurtla, masum ama mutluluk verici doyurucu bir tabak oldu bu. Burada her şey organik ve bu durum, yediğimiz her şeyde kendini hissettiriyor. Özellikle arkadaşımın yediği ekmek üstüne yapılan farklı baharatlar peynir ve zeytinden oluşan karışım taze ve lezizdi. Burada tatlılar eşliğinde çay keyfi yapmak da mümkün; ama sanırım en çok aklımda kalan şey mücverler oldu. Bir sonraki Kuzguncuk ziyaretimde kesin bu mücveri deneyeceğim. İyi bir seçenek, deneyin!

                                                           Buranın bana anımsattığı şarkı; 

                   Justo Betancourt - Pa Bravo Yo

                   https://www.youtube.com/watch?v=QOvAFAtw9es
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder