28 Aralık 2015 Pazartesi

2015′in Son Keşifleri

2015′in Son Keşifleri


Bu yıl da bir sürü yeni yer görüp, lezzetler tadıp, seyahatler ettik. Bundan ibaret değildi tabi hayat. Hem kişisel olarak hem de yaşadığımız yerde değişim ve dönüşümleri de beraberinde getirdi. Koca bir yıl eridi gitti işte… Siz de benim gibi bu yılı yerinde duramadan, yeni yerler keşfetmeye doyamadan geçirdiyseniz yeni yılın ilk günlerinde de keyifle ziyaret edebileceğiniz mekanlar olduğunu söylemeliyim. Yenilik ve güzelliklerle dolu bir yıl olsun:)

Sticky Fingers

Sticky Fingers, cafelerin mekanların ortasında bi’ yer değil. Farklı bir lokasyonu var; Rumeli Hisarı Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde; ancak aslında birçok yere çok çok yakın. 2.köprüye, Etiler’e. Uzaklardaysanız da buraya gelmek için yollar aşmaya değer. Öncelikle girdiğinizde sizi gerçekten şık ve farklı bir mekanın karşılayacağını söyleyebilirim. Sol yanda kocaman bir John Lennon baskısıyla karşılanıp, büyükçe bir çam ağacıyla haşır neşir olduktan sonra masalardan birine kurulun ve şehirde pek örneğine rastlamadığımız parmaklıkları takın. Bunlar kanatlarınızı yerken ellerinizin pislenmemesini sağlayan doktor eldivenine benzeyen ufak şeyler. Sonra da kendinizi lezzetlere teslim edin. 
Sade Kanat, çıplak kanat, bira mayalı kanat gibi farklı seçenekler arasında kaç tane yiyebileceğinize siz karar veriyorsunuz. Fiyatlandırma da buna göre şekilleniyor. Yanında cafe de paris, rokforlu, tatlı acı vb. Farklı sosları seçebilmeniz mümkün. Soslar da burada üretiliyor ve damak zevkinize uygun olanı seçmeniz kolaylık. Tüm bunların yanı sıra yanlarında kıymalı çili, çeşit çeşit patatesler, coleslow ve salata seçeneklerini bulabilmeniz mümkün. Farklı lezzet arayışına girip, bi yandan da şık ortamları sevenler için birebir. Benden söylemesi!:)


                              Buranın bana anımsattığı şarkı; Ruth-She Brings the Rain

                                https://www.youtube.com/watch?v=jcT4Y3BtqSsSİVUPLE
Moda’daki Saint Joseph’liler Derneği’nin içerisinde Sivuple. Havuzu ve tenis kortunu geçince hemen solda göreceksiniz. Adeta saklanmış gibi , içeriye girdiğinizdeyse iyi ki bulmuşum burayı diyeceğiniz… Sivuple’nin taş fırında yapılan pizzaları, kahvaltı için hazırlanan sucuk, mantar ve yumurtalı pideleri ve kahvaltısı leziz. Özellikle serpme kahvaltıda sunum hoşuma giden şey oldu. Mavili beyazlı pötikareli örtü üzerine gelen tabaklar vintage bir hava katmıştı ortama. Kahvaltıda peynir, zeytin, söğüş gibi seçeneklerin yanı sıra özel reçeller de mevcuttu ve epey doyurucuydu. Fiyatlar da oldukça uygundu; ancak sanırım bundan sonra artışlar olacakmış. Acilen gidin bence!


                           Buranın bana anımsattığı şarkı; Mum-We Have a Map of the Piano 
                            
                              https://www.youtube.com/watch?v=GA5Q8u5f0KsBLACK HOUSE PUB
Black House, Moda’da meşhur Moda Çay Bahçesi’nin hemen karşısında. Eskiden burada Reçel bulunmaktaydı. Şimdi Black House var ve çok da yakışmış yerine. Mekanın atmosferi en seveceğiniz şey olacak zannediyorum ki, duvarlarda yazılar, siyah gri ve sarının hakimiyeti eşliğinde hoş müziklerle vakit nasıl geçiyor anlayamayacaksınız. Burada atıştırmalıklardan yemeklere kadar geniş bir menü var; ama bana sorarsanız akşam saatlerinde deniz havasına karşı bişeyler içmek için daha uygun;) 


                                       Buranın bana anımsattığı şarkı; Duke Dumont-Ocean Drive 

                                       https://www.youtube.com/watch?v=KDxJlW6cxRkLE MARQUE COFFEE
Caddebostan’da Barlar Sokağı’na girdiğinizde biraz yürüyün hemen solunuzda göreceksiniz. Bence Bağdat Caddesi’nin önemli bir ihtiyacını karşılayacak bir mekan. Çok fazla kahve içebileceğimiz yer olduğunu düşünmüyorum çünkü. Çalışanlar oldukça güleryüzlü. Kahveler lezzetli. Tatlılardan frambuazlı cheesecake’i denedim, gerçekten güzeldi. Bunun gibi birçok tatlının da bulunduğu mekanın en önündeki masalara yerleştiğinizde Caddebostan Barlar Sokağı ayaklarınızın altında oluyor. Oturup bol bol etrafı seyirlik, nefes almalık bi’ yer oluşturmuşlar. Siz iyisi mi, gelin Cadde’ye. Burada soluklanın!


                                     Buranın bana anımsattığı şarkı; Kurt Vile-Pretty Pimpin

                                       https://www.youtube.com/watch?v=659pppwniXAMutlu Seneler!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder