2 Mart 2015 Pazartesi

Eski İstanbul'u Anımsatan Mekan; Ravouna 1906

 Ravouna 1906

Beyoğlu'nun hunharca kalabalık halinden rahatsız olmayanımız yoktur. Şişhane ve özellikle de Galata'ya doğru indiğimizde ise kalabalık dönüşerek daha az yorucu hale gelir, en azından kaçıp sessizlikle oturabileceğimiz birçok yer vardır. İstiklal Caddesi'nin üzerinde ise kaçıp da başka bir dünyadaymış gibi hissedebileceğimiz yer yok diyordum ki, Ravouna 1906, imdadıma yetişti...
İstiklal Caddesi'ni boylu boyunca yürüyüp, İstanbul Barosu'na kadar geldiğimiz o gün, cadde üstüne sol yanda görüyorum Ravouna 1906'yı. Kapıdan içeri girer girmez, hem tarihi hem de modern bir başka dünyaya dahil olmuş gibi düşündürüyor. Sanki Fransa'da bir cafeye girmişim ya da yıllar öncesinde eski İstanbul'u yaşıyormuşum gibi hissediyorum. 1906 yılından kalmış bu binanın tarihi dokusuna dokunulmamış, dükkanın eski haline de. Nostaljik dolap ve raflar, içerisinde şarap çeşitleri, sürprizli asma kat kısmı ve tavandan sarkan şık avizelerle ortam bambaşka. Çalışanlar, son derece kibar ve güleryüzlü.
Ortam öyle güzel ve farklı ki buranın oldukça pahalı bi yer olabileceği akla geliyor doğrusu; ancak bu ambiyansa göre fiyatlar kesinlikle uygun. 2. katından sonrası butik otel olan Ravouna 1906'da cumaları canlı jazz müzik dinleme imkanı da söz konusu. Ayrıca kahvaltıdan, ana yemeklere, şaraplardan, kahve çeşitlerine kadar geniş bir menüsü var. Burada her türlü keyfi yapabilmeniz mümkün. Biz o gün gittiğimizde latte ve cappuccinoyla yürüyüşümüze kısa bir mola vermek istedik. Oldukça keyifli oldu. Bi gün mutlaka yemeklerini denemek için de geleceğimizi not ederek mekandan ayrıldık. Size de tavsiye ederim :) 

                                      Buranın bana anımsattığı şarkı; Pink Martini-Amado Mio 

                                          https://www.youtube.com/watch?v=mCd2ulKPhHUHiç yorum yok:

Yorum Gönder